poniedziałek, 18 czerwca 2018

10 błędów w aranżacji wnętrz.

Jednym urządzanie wnętrza przychodzi z łatwością, mają tzw. wyczucie smaku i wiedzą czego chcą, jednak dla większości, jest to równoważne z borykaniem się z przeróżnymi problemami, nawet takimi, które z pozoru wydają się proste i szybkie w realizacji. 

Każdy z nas chce mieszkać miło i przyjemnie i w zależności od potrzeb, chcemy aby nasze wnętrza były funkcjonalne i spełniały nasze wizualne oczekiwania. Estetyka w pomieszczeniu jest tak samo ważna, jak jego praktyczne atuty, warto więc mieć ja zawsze na uwadze. 

błędy w aranżacji wnętrz

Istnieje wiele błędów, które popełniamy, zupełnie nieumyślnie i nieświadomie, gdy przychodzi do urządzania i aranżowania wnętrza pomieszczenia. Nawet wówczas, gdy mamy w głowie ułożony plan i wiemy dokładnie czego oczekujemy i jak chcemy aby wszystko wyglądało na etapie końcowym. Jednak niejednokrotnie rzeczywistość wygląda nieco inaczej niż nasze wyidealizowane obrazy, które sobie wymarzyliśmy. Jak uniknąć takiej konfrontacji? 

Poniżej przedstawiam 10 najczęstszych błędów, które są popełniane przy aranżowaniu wnętrza. Warto je przeanalizować i dostosować się do nich, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji i rozczarowania. 


1. Malujemy najpierw ściany, a potem urządzamy wnętrze.  

Jest to jeden z największych i najczęściej popełnianych błędów. Oczywiście, dzięki pomocy farby, bardzo szybko możemy zmienić wygląd pokoju, ale taka metamorfoza może wyjść niekorzystnie, jeżeli najpierw nie pomyślimy o akcesoriach i meblach, które już mamy. Łatwiej jest przecież zmienić kolor ściany niż wymienić wszystkie meble! Kolor ściany powinien być bazą pod całą resztę, którą już posiadamy, lub które pragniemy posiadać w naszym pomieszczeniu. 

jaki kolor scian wybrac

2. Złe oświetlenie

Oświetlenie we wnętrzu jest bardzo ważne, oczywiście musimy je umiejętnie dobrać pod funkcjonalność danego pomieszczenia. Warto również nie kierować się tylko wyglądem np.,lampy, ale jej funkcjonalnością. Zadaj sobie pytanie, czy dostarczy wystarczającą ilość światła, zanim zdecydujesz się na jej zakup i montaż. Źle oświetlone pomieszczenie może wpłynąć bardzo negatywnie nie tylko na samą stylistykę wnętrza, ale również ukryje jego zalety i co więcej, wpłynie negatywnie na Ciebie. 

dobre oświetlenie do pokoju

3. Wygląd nad funkcjonalność

Wygląd i prezentacja pomieszczenia jest bardzo istotna, ale nie będzie wnosiła nic, jeśli pomieszczenie będzie niefunkcjonalne. Każdego z nas kuszą designerskie projekty mebli, piękne tkaniny, czy artystyczne obrazy. Jednak jeśli nie będą ze sobą współgrać i co więcej, zagracać pomieszczenie, nie sprawdzą się w codziennym życiu i w rezultacie prędzej czy później będziemy musieli się ich pozbyć. 

funkcjonalne meble do małego salonu

4. Kopiowanie czyjegoś wnętrza

Bardzo często mylimy inspirowanie się z kopiowaniem. Jesteśmy oślepienie pięknymi wnętrzami widzianymi w przeróżnych magazynach wnętrzarskich, blogach wnętrzarskich blogerów czy zdjęciami prosto z pinterest. Warto jednak pamiętać, że to, co sprawdza się w czyimś wnętrzu, nie koniecznie musi sprawdzić się w naszym. Dlatego nie wydawaj pieniędzy na coś, co nie znajdzie miejsca  u Ciebie. 

Mieszkanie w stylu skandynawskim zdjęcia

małe mieszkanie w stylu skandynawskim

5. Meble, meble, meble - wszędzie meble!

Im mniej tym lepiej. Zastanów się jaką rolę mają pełnić meble? Ile ich tak naprawdę potrzebujesz i jak duże jest pomieszczenie? Czy rzeczywiście potrzebujesz umieścić w nim każdą jedną szafkę, którą posiadasz? Pójdź w stronę minimalizmu. Im więcej mebli w pomieszczeniu, tym trudniejsze będzie poruszanie się w nim (nawet w dużym wnętrzu) oraz wyda się bardziej przytłoczone i nieuporządkowane.

jak odnowić stare drewniane meble

6. Meble stawiane tylko przy ścianach

Naprawdę nie musisz zagospodarować każdej wolnej ściany meblem. Jeżeli wszystkie posiadane meble postawimy przy ścianie, sprawimy, że pomieszczenie stanie się mniejsze niż w rzeczywistości jest. Zastanów się nad dobrą ergonomią. 

szara kanapa jakie dodatki

7. Obrazy wieszane zbyt wysoko lub zbyt nisko

Istnieje jedna bardzo prosta do zapamiętania zasada - obrazy powinny być wieszane na wysokości naszych oczu, w przeciwnym razie, zamiast pięknej galerii lub ściennej sztuki, otrzymamy nieproporcjonalny chaos. Pamiętaj jednak, że takie umieszczanie obrazów zależy również od funkcji danego pomieszczenia, jeżeli najczęstszą czynnością jaką w nim wykonujemy jest siedzenie, to wysokość obrazu powinna być dostosowana do naszych oczu w pozycji siedzącej (np, w jadalni czy w miejscu biurowym). Jeśli chcemy umieścić obraz nad jakimś meblem, odstęp powinien stanowić około 20-30 cm od niego. Obraz nad meblami powinien być również mniejszy niż długość mebla. 

jak powiesić obraz na ścianie

8. Kierowanie się tylko nowymi trendami

Oczywiście, że chcemy iść z duchem czasu i pragniemy aby nasze mieszkanie było modne i nowoczesne. Jednak należy pamiętać, że przy projektowaniu i aranżowaniu pomieszczenia, decydujemy się na długoletnie rozwiązania, kierując się więc tylko modą i obowiązującymi trendami, narażamy nasz budżet na coroczne straty. Decyduj się lepiej na osiągnięcie swojego własnego stylu, który będzie cieszył Twoje oczy na lata, postaw na klasykę, neutralne kolory i ewentualnie dodawaj nowoczesne i modne elementy w postaci dekoracji. 

nowe trendy we wnętrzach

9. Gromadzenie tego, czego już nie potrzebujemy

Ja nazywam to "chomikowaniem" i wcale nie mam na myśli pięknych kolekcji, które ktoś zbiera i pasjonuje się nimi od lat. Chodzi tutaj o rzeczy, które są już nieprzydatne. Zawalone figurkami segmenty, pamiątki z kolejnych wakacji, prezenty, z którymi nie wiemy co zrobić. To wszystko zbiera tylko kurz i zabiera poczucie estetyki. Jeśli nie wiesz, co z nimi zrobić, oddaj je komuś, komu mogą się przydać. Jeśli posiadasz wielki sentyment do pamiątek, zrób w nich selekcję i schowaj ulubione do jakiegoś kuferka lub szuflady, przeznaczonej tylko na pamiątki. 

stare dodatki do domu

10. Sztuczne rośliny

Fakt faktem, sztuczne kwiaty przechodzą teraz odrodzenie, i wcale nie muszą wyglądać niechlujnie. Jestem jednak przekonana, że każdy z nas pamięta sztuczne kwiaty w domach babć, zakurzone i zwyczajnie brzydkie. Jeśli są wystarczająco "pielęgnowane" mogą być ozdobą w mieszkaniu, jednak często nie sprawdzają się na dłuższą metę. 

żywe rośliny we wnętrzu

 ZOBACZ RÓWNIEŻ: 



3. ZAKUPY ON-LINE DO DOMU Z WESTWING. CZY WARTO? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?


22 komentarze:

  1. Dokładnie tak jak piszesz. Sama na początku gdy wyprowadziłam się 'na swoje' z chłopakiem zaczynałam od wyboru koloru ścian a dopiero potem mebli. Przez two tworzyły się nie małe problemy bo np. niebieski i brązowe meble? Nie pasuje. Kolejna cenna rada od ciebie z którą się bardzo, ale to bardzo bardzo zgadzam to jak najmniej mebli a jak najwięcej przestrzeni!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uczymy sie czesto na wlasnych bladach, dlatego na przyszlosc warto tego unikac :-)

      Usuń
  2. Zgadzam się szczególnie z pierwszym punktem :) Sami teraz organizujemy białe meble do pomarańczowych wnętrz. Kolor pozostałością po starej aranżacji. Zobaczymy jak to wyjdzie :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powodzenia. Z bialymi meblami na szczescie jest latwiej bo sa neutralne.

      Usuń
  3. Jestem zagorzałą przeciwniczką sztucznych roślin w domu. Jeny nie wyborażam sobie tego jak można na coś takiego się zgodzić. Matka natura dała nam tyle dobra naturalnego w postaci roślinek, które dodatkowo oczyszczają nam powietrze a zieleń uspokoaja. Ja mam piękne fikusy w moim domu i nie wyobrażam sobie wymiany ich na wersje sztuczne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny post :)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobry poradnik, który z pewnością ustrzeże niektóre osoby od popełnienia błędu. U mnie było bardzo podobnie, gdyż gdyby nie kontakt w podłodze strzeliłbym sobie w kolano. Zastosowałem takie rozwiązanie po przeczytaniu właśnie podobnego wpisu dlatego popieram pisać o popełnianych błędach! Pozdro!

    OdpowiedzUsuń
  6. świetny poradnik, niby takie oczywiste informacje, ale bardzo często o nich zapomninamy

    OdpowiedzUsuń
  7. Cenne porady. Każdy, kto planuje zmiany we wnętrzach powinien się z nimi zapoznać.

    OdpowiedzUsuń
  8. Cenne porady będę częściej odwiedzał Twojego bloga.

    OdpowiedzUsuń
  9. Oj to u mnie jest kilka błędów - za dużo mebli - to primo!

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajne i praktyczne porady Marysiu :))
    Pozdrawiam ciepło :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje Aniu.
      Ślę pozdrowienia również do Ciebie.

      Usuń
  11. potrafisz zaaranżować, ale też przekazać innym - super foty. Powodzenia

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo się cieszę, że trafilam na ten wpis. Jestem w trakcie budowy i już powoli zastanawiałam się w jaki sposób zaaranżuję wnętrza. Dzięki Pani wiem na co zwracać uwagę i czego unikać. Swoją drogą może napisałaby też Pani o nawiewnikach okiennych? Myślę, że to ciekawy temat na post.

    OdpowiedzUsuń