niedziela, 6 marca 2022

Mała jadalnia, jak wygospodarować miejsce?

Mała jadalnia wydaje się być najtrudniejsza do zaprojektowania, szczególnie gdy starasz się zrobić to samemu, bez pomocy projektanta, ponieważ większość ludzi nie wie, jak zrównoważyć formę i funkcję. Nie oznacza to wcale, że nie możesz stworzyć jadalni swoich marzeń we własnym domu i w dodatku - samemu. 

Gdy posiadasz mało miejsca, pragniesz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zmaksymalizować posiadany metraż. Co prawda nie powiększysz metrów kwadratowych, ale możesz sprawić, że choćby wizualnie zmaksymalizujesz swoją małą jadalnię za pomocą różnych sprytnych sztuczek projektowych.

projekt małej jadalni

Trzeba przyznać, że proces projektowania wnętrza jest bardziej złożony, gdy pracujesz na małej przestrzeni. Standardowe meble do jadalni mogą nie pasować, co powoduje wrażenie przepełnienia i bałaganu. Na szczęście projektanci wnętrz mają mnóstwo pomysłów na małe jadalnie, które mogą sprawić, że nawet najmniejsza przestrzeń będzie bardziej ekspansywna i zachęcająca.

Dzięki ciekawym pomysłom na małą jadalnię, można sprawić, że w pełni wykorzystasz ograniczoną przestrzeń.

OKRĄGŁY STÓŁ.

Dużo łatwiej będzie zmieścić na małym metrażu, stół okrągły aniżeli kwadratowy czy prostokątny, zmieści się przy nim również więcej krzeseł, które zawsze można dostawić w miarę potrzeby. Poza tym nawet okrągłe stoły potrafią być rozkładane, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze. 

okrągły stół rozkładany

okrągły stół marmurowy

okrągły stół biały

PRZYCIĄGNIJ WZROK.

Myśląc o wyborze oświetlenia do jadalni, nie myśl tylko o jego silę i wpływie, ale także o tym, jak np., sama oprawa świetlna może pomóc całkowicie zmienić proporcje pomieszczenia. W małej jadalni,  szczególnie takiej, w której nie ma dużego dostępu do naturalnego światła, możesz zmniejszyć wrażenie bliskości ścian, skupiając wzrok ku górze. Podobnie możesz wykorzystać ściany i powiesić na nie ciekawe dzieło sztuki czy lustro, lub pomalować w interesującym kolorze. 

ściana w jadalni inspiracje

ozdobna ściana w jadalni

OTWARTA PRZESTRZEŃ.

Otwarte, nawet jeśli małe, strefy jadalne są popularnym wyborem, a wiele współczesnych projektów obejmuje teraz bardziej nieformalną przestrzeń, która zgrabnie łączy się z kuchnią i resztą domu. Kluczem jest wytyczenie przestrzeni.

jadalnia otwarta na salon

otwarta kuchnia z jadalnia

OŚWIETLENIE.

Oświetlenie to natychmiastowa i skuteczna opcja podziału na strefy. To kolejne narzędzie, które dzieli różne przestrzenie w jednym wnętrzu. Możesz zdecydować się na zastosowanie lekkiego, ale wystarczającego oświetlenia w małej jadalni, które zapewnia wystarczającą ilość światła.

oświetlenie w jadalni nad stołem

oświetlenie w jadalni inspiracje

PORZĄDEK. 

To punkt kluczowy w każdej małej przestrzeni. Nie potrzebujesz wielu akcesoriów i dodatków, postaraj się aby było schludnie i płynnie, bez zbędnych elementów. Zarówno na stole, jak i w jego obszarze. Staraj się, aby podłoga była jak najbardziej przejrzysta, ponieważ jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na zachowanie poczucia przestronności.

uporządkowana jadalnia

pomysł na małą jadalnię

MONOCHROMATYCZNA PALETA KOLORÓW. 

Monochromatyczne zestawienia kolorystyczne to świetny sposób na powiększenie małej jadalni. Upewnij się, że wnętrze jest spójne, jeśli będziesz trzymać się odcieni jednego (najlepiej jasnego) koloru, stworzysz spokojny pokój, który z kolei wydawać się będzie na bardziej przestronny.

ceglana ściana w jadalni

bardzo mała jadalnia

WYSPA KUCHENNA.

Wykorzystaj to co już masz aby stworzyć sobie idealne miejsce na posiłek. Pozwól sobie na wygodne i modne krzesła oraz prawidłowy układ, tak aby całość wyglądała gustownie i lekko tradycyjnie. Możesz również improwizować i zrobić tzw. dostawkę do kuchni, jak na przykładzie poniżej. 

wyspa kuchenna jadalnia

składany stół zamiast jadalnia
Prowizoryczna wyspa kuchenna poniżej, a właściwie mały dostawiony stolik, może być również rozkładany. 

składany stół w kuchni

dostawiany stół w kuchni

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

1.  5 SPOSOBÓW NA JADALNIĘ.

2. JAK ODMIENIĆ WIZERUNEK MEBLI?

3. NOWOCZESNE STOŁY DO JADALNI.

4. JAK SPRAWIĆ, BY POKÓJ WYGLĄDAŁ NA WIĘKSZY?

5. SALON OTWARTY NA KUCHNIĘ I JADALNIĘ.

17 komentarzy:

  1. Dla mnie bardzo podobają się w kuchni wyspy i hokery. Bardzo fajna grafika z blatem przy oknie :) dało mi to parę fajnych pomysłów co mogę zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe i ładne inspiracje na urządzenie domowej jadalni w małym wnętrzu

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja niestety nie mam miejsca nawet na małą jadalnie. Okrągły stół chętnie bym wybrała

    OdpowiedzUsuń
  4. Eventy online13 marca 2022 11:40

    Teraz na rynku dostępne są meble o wielkości, która idealnie dopasowuje się do pomieszczeń o małej powierzchni.
    https://www.onestream.pl/eventy-online-2/

    OdpowiedzUsuń
  5. Nawet z małej powierzchni można zrobić ciekawą przestrzeń. Świetne propozycje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetne pomysły. Gdybym miała wybierać to postawiłabym na okrągły stół

    OdpowiedzUsuń
  7. Granie światłem to jest to! Może kiedyś w naszym małym domu wygospodarujemy jadalnię, bo póki co jemy głownie w kuchni. Albo w salonie, przed telewizorem (przewidziane, jak zamawialiśmy sofe u Puszmana to tapicerka obowiązkowo łatwa w czyszczeniu, na szczęście działa), albo w biegu, albo na mieście :D Ale zawsze można przynajmniej pooglądać piękne jadalnie u Ciebie! <3

    OdpowiedzUsuń
  8. skoro można wybrać kuchnie na wymiar to można zamówić i meble do jadalni :) wtedy można stworzyć jedną spójną całość i dopasować wszystko pod względem rozmiarów :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny wpis i bardzo pomocne wskazówki!

    OdpowiedzUsuń
  10. Chciałabym tutaj jeszcze wspomnieć o temacie podłogi w jadalni. Nie za specjalnie sprawdzi się drewno - z uwagi na nogi stólu. Nogi takie mogą skutecznie niszczyć podłogę. Od siebie polecam bardziej praktyczne rozwiązanie, czyli panele winylowe.

    Panele winylowe nie są dużo droższe od standardowych paneli, jednocześnie są o wiele bardzioej wytrzymałe. I w skuteczny sposób mogą naśladować naturalne drewno.

    OdpowiedzUsuń
  11. zamiast tak kombinować można po prostu wybrać meble na zamówienie i gotowe :D wtedy będą one mniejsze niż te sklepowe i wszystko nam się zmieści. choć oczywiście jakiś fajny detal, czy dobre oświetlenie też będą miały wpływ na wygląd całości :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo dużo oryginalnych inspiracji zawiera ten wpis. Super.

    OdpowiedzUsuń
  13. Również nie posiadam za dużej jadalni w swoim mieszkaniu. Chciałabym ją jakoś przearanżować. Twój pomysł z wykorzystaniem okrągłego stołu do mnie przemawia. Faktycznie zajmie on o wiele mniej miejsca, ale także jest on bardziej ustawny. Dzięki za tą inspirację. Proponowane przez Ciebie realizacje przyciągają wzrok! :)

    OdpowiedzUsuń
  14. podoba mi się ta opcja ze stołem we wnęce bo wykorzystuje się niezagospodarowaną przestrzeń, a całość wygląda jak w eleganckiej kawiarni :D ja postawiłam na krzesła i stół loftowy z drewnianymi siedziskami/blatami i metalową, prostą podstawą. meble nie wyglądają dzięki temu na ,,ciężkie" i nie pomniejszają optycznie jadalni

    OdpowiedzUsuń
  15. Mega przydatne porady. Niedługo zaczynamy urządzać mieszkanie, także skorzystamy z porad.

    OdpowiedzUsuń